Poradnik1. Winiety — informacje ogólne

Winieta jest to opłata za korzystanie z autostrad i dróg ekspresowych w poszczególnych krajach – Austrii, Czechach, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech.

   a. e-winieta

E-winieta to dokument PDF potwierdzający możliwość korzystania z dróg objętych opłatą w danym kraju w elektronicznym systemie poboru opłat. Dokument ten po wydrukowaniu ma postać kartki A4 zawierającej wszystkie niezbędne dane.
e-winiety sprzedawane są do Austrii, Czech, Słowenii, Bułgarii, Słowacji, Węgier i Rumunii i podczas podróży należy mieć je przy sobie jako potwierdzenie uiszczenia opłaty. Nie naklejamy ich na szybę. Po powrocie z wyjazdu należy e-winiety przechowywać przez okres 2 lat.
Zamówienia realizowane są w ciągu kilku godzin od momentu złożenia zamówienia i opłacenia, ale w godzinach pracy sklepu internetowego.

e-winiety wymagają podania numeru rejestracyjnego pojazdu, kraju zarejestrowania oraz numeru VIN i dostarczane są jako dokument PDF na podany przez Zamawiającego adres e-mail.

   b. Winieta tradycyjna

Jest to naklejka na szybę pojazdu. Winieta tradycyjna obowiązuje w Szwajcarii. Taka naklejka musi być przyklejona do szyby pojazdu zgodnie z instrukcją na odwrocie winiety.

Zamówienia zawierające tradycyjne winiety (naklejki) wysyłane są po opłaceniu i dostarczane są w zależności od wyboru opcji dostawy – od 1 do 5 dni roboczych. Jeżeli zamówienie zawiera przynajmniej jedną winietę tradycyjną, jest realizowane poprzez wysyłkę kurierem lub listem poleconym priorytetowym.


2. Jaki dokument otrzymam jako potwierdzenie zapłaty za zamówienie?

Sklep do każdego złożonego i opłaconego zamówienia wystawia faktury VAT. Jeśli klient podał dane firmy podczas składania zamówienia, wystawiana jest faktura na firmę. Jeśli klient nie podał danych firmy wystawiana jest faktura na Zamawiającego.


3. Gdzie znajdę informacje o płatnych drogach?

Lista płatnych odcinków dostępna jest w opisie każdego produktu